Kerékpár szervizeléssel kapcsolatban hívj minket ITT!

Hogyan tartsd karban kerékpárod?

Hogyan tartsd karban kerékpárod?

Megfelelő odafigyeléssel kerékpárunk élettartama növelhető! Vigyázzunk rá!

A kerékpárt egy évben egyszer ajánlatos elvinni szakemberhez, átnézetni, és a kopott alkatrészeket cseréltetni. Vannak azonban olyan műveletek, amelyek nem feltétlenül igényelnek szakértelmet, otthon is könnyen elvégezhetők.

2022.08.15 11:03

Az egyik legfontosabb, hogy gyakori használat mellett két hetente egyszer, illetve hosszabb utazást megelőzően ellenőrizzük a gumi nyomását (akár benzinkutakon), ha kell, pumpáljunk bele. A kerék maximális nyomásértéke (hideg abroncs esetén) fel van tüntetve a gumiabroncson, ezt az értéket nem érdemes túllépni.

A kerékpár lemosása, bár bagatell dolognak tűnhet, de bizony ezen a lépésen sok minden múlik. Ez a legegyszerűbben kivitelezhető művelet otthon. Nem kell más hozzá, csak tisztítószer, lehet az autósampon, rongy, fogkefe, és természetesen víz. Tiszta vízzel kezdjük, hogy a lerakódott koszt fellazítsuk, aztán egy vegyszeres áttörléssel folytassuk. Azokon az apró helyeken, ahova a rongy nem fér be vagy precízebb tisztításra van szükség, ott fogkefével próbáljuk meg eltávolítani a szennyeződéseket. A bicikli mosását zárjuk aztán egy vizes öblítéssel, és a szárazra törlést se felejtsük el. Mielőtt hosszabb időre eltesszük a biciklit, célszerű egy mosást elvégezni! (Magasnyomású mosóval nagyon óvatosan kell átmenni a kerékpáron, mert a kenőanyagot kinyomhatja a víz a csapágyakból, és a teleszkópnak sem feltétlenül tesz jót.)

Fontos, hogy mosás után a lánc, és a fogaskerekek olajozására fordítsunk időt, és használjunk kerékpárokhoz fejlesztett kenőanyagot. A lánc bőséges olajozása után egy ronggyal távolítsuk el a felesleget, töröljük szárazra. A csapágyakat is nézzük át, zsírozzuk. Ha szorul, vagy éppen lötyög, az természetesen nem jó jel. Megfelelő szerszámmal húzhatunk rajta mi is, de a precíz beállítás szakértelmet igényel.

Nézzük át a gumikat és a kerekeket is! A gumi mintázata mennyire kopott? Vannak e felületi sérülések? A kopott külsők tapadása nem kellően erős, így célszerű lehet lecserélni/lecseréltetni őket. A kerékben van-e nyolcas? A küllők feszesek-e? Utóbbi két problémát szervízben fogják orvosolni centírozással! Ha lapos a kerék, előfordulhat, hogy defektet kapott, ezt otthon ideiglenesen defektjavító készlet segítségével korrigálhatjuk.

A fékek beállítása sem könnyű! Ha nem nyújt kellő fékerőt, akkor balesetveszélyes. Amennyiben zajt hallunk fékezés közben, valószínűleg szennyezett a tárcsa és a fékpofa. Ha ezek tisztítása nem sikerül, akkor előfordulhat, hogy cserélni kell a féket/fékeket. Bízd szakemberre, ha nem vagy jártas a szerelésében!

Ellenőrizzük a bowdenek állapotát is! Érdemes őket bizonyos időközönként cserélni, ne várjuk meg míg váltásproblémák jönnek elő. Akkor működnek jól, ha tiszták, és a bowdenházban finoman futnak. A bowden végek szálasodását könnyen kezelhetjük, vágjuk vissza, és tegyünk rá új bowdenkupakokat! A rozsdás, megtört, szakadt bowdeneket pedig minden esetben cserélni kell!

A váltókról se feledkezzünk meg! Bár nem sok minden romolhat el rajtuk, de kophatnak, ezért a forgáspontjait időnként olajozzuk be! Ha túl kopottnak ítéljük, és a fogak nem tudják követni a láncszemeket, akkor cseréljük le. A váltó pontosságát a lánc olajozása is befolyásolhatja!
Ha ezekre az alap dolgokra odafigyelünk, tisztán tartjuk a kerékpárt, olajozzuk a mozgó alkatrészeket, és kellő időt fordítunk rá, úgy fog kinézni a bicajunk, mintha most toltuk volna ki a boltból!

Néhány szerszám, amire szükséged lehet a biciklid karbantartásához otthon:

-Multi szerszámkészlet: csavarhúzó, imbuszkulcs

-Villáskulcs: 13, 14, 15, 17-es

-Gumileszedő szerszám (2 darab)

-Defektjavító készlet

-Lánctisztító készlet

-Pumpa, ami kompatibilis a belső szelepével

-Pótbelső gumi

Amennyiben kedvenc kerékpárod átnézését, karbantartását másra bíznád, látogass el üzletünkbe, és szervizes kollégánk örömmel áll rendelkezésedre!